Aktualności

Kleszczowe ABC

Pierwsze tegoroczne kleszcze pojawiły się już w lutym, pomimo stosunkowo niskich temperatur.
Przez ostatnie lata obserwujemy z niepokojem zastraszająco rosnącą populację tych niebezpiecznych zarówno dla nas jak i naszych podopiecznych pajęczaków.

Kiedy i dlaczego kleszcz stanowi zagrożenie?

Od momentu wpicia się, pasożyt przez najbliższe 24 godziny zajmuje się jedynie zaspakajaniem swojego apetytu i w tym czasie, bez interwencji z zewnątrz, nie stanowi realnego zagrożenia dla naszych pupili.
Po dobie zajadania się krwią nosiciela kleszcz defekując do organizmu może stać się transmiterem niebezpiecznych chorób.

W jaki sposób zabezpieczyć swojego czworonoga?

Niektóre z dostępnych na rynku produktów mogą wywoływać u psa reakcje alergiczne, w związku z czym powinniśmy szczególnie uważać i preparaty dobierać osobiście według potrzeb danego pacjenta. PREPARATY SPOT-ON polecane głównie dla pacjentów, którzy nie przepadają za wodnymi igraszkami. W większości przypadków okres ochronny obejmuje do 4 tygodni od momentu aplikacji. Pamiętaj aby nie kąpać zwierzęcia 3 dni przed ani po zakropleniu preparatu. Działanie uaktywnia się po 24godz od aplikacji. SPRAYE sprawdzają się doskonale u małych oraz młodych zwierząt. Są bezpieczne w stosowaniu już od 6tego tygodnia życia. Okres ochrony wynosi z reguły 3-4 tygodnie. Nie kąpiemy zwierzęcia 3 dni przed ani po zakropleniu preparatu. Działanie uaktywnia się po 24godz od aplikacji. OBROŻE PRZECIWPASOŻYTNICZE. Idealny wybór dla długoterminowego zabezpieczenia psów i kotów. Dla podróżników, ogrodowych polegiwaczy i pływaków. Przed zakupem dopytaj, czy proponowany produkt jest wodoodporny. Obroże można stosować już od 8 tygodnia życia. W zależności od produktu długość zabezpieczenia waha się między 4-8 miesięcy. Działanie po 24-48 godzinach od założenia. BARDZO WAŻNE by założyć obrożę zgodnie z instrukcjami, gdyż nieodpowiednie użycie produktu może osłabić a nawet zniwelować jego użyteczność. TABLETKI. W przypadku zwierząt bardzo aktywnych, lubiących wodę, nie tolerujących obróż. Forma ochronna o przedłużonym działaniu. Dobry wybór dla psów, u których występują reakcje alergiczne. Od ukończenia 8 tygodni życia, powyżej 2kg masy ciała. Działanie już od 12 godz po aplikacji. Po połknięciu substancja czynna dostaje się do krwi i osocza, dzięki którym dociera do skóry psa; Niektóre preparaty posiadają dodatkowo działanie odrobaczające.

Stało się, mamy kleszcza. Jak bezpiecznie go usunąć?

Przede wszystkim należy zająć się tym bezzwłocznie. Do usuwania kleszczy pomocą służy nam szereg pomocnych akcesoriów typu kleszczołapki do zakupu u lekarzy weterynarii czy w sklepach zoologicznych.

1. Złap pasożyta lokalizujac się pomiędzy skórą podopiecznego a pajęczakiem.
2. Przekręć w dowolnym kierunku.
3. Na zasadzie łomu "wyważ" kleszcza.

W miejscu, z którego usunęliśmy pasożyta może pojawić się odczyn w postaci podskórnego zgrubienia, zaczerwienienia czy wysięku.

Jeśli cokolwiek Cię zaniepokoi, zapraszamy!

Jesteśmy w przychodni dla Ciebie i Twoich podopiecznych, chętnie służąc fachową pomocą.

KONTAKT

    Tel. kom. 607 361 734
    (w nagłych wypadkach całodobowo)
    tel. 17 863 64 25
    Godziny otwarcia:
    Poniedziałek - piątek: 09:00 - 20:00
    Sobota: 09:00 - 13:00
    Niedziela: 10:00 - 12:00